Paralaksa tła

Gąski

Gąski to niewielka, letniskowa miejscowość, położona pomiędzy Mielnem, a Kołobrzegiem. Jest tu przepiękna, piaszczysta i czysta plaża, ścieżki rowerowe i szlaki turystyczne. Miejscowość znajduje się w całości w obrębie obszaru chronionego krajobrazu Koszaliński Pas Nadmorski. W Gąskach znajdują się zespół latarni morskiej wybudowany w latach 1876–77, obejmujący latarnię, dom latarników, stodołę, budynek inwentarski, ogrodzenie oraz mur zespołu latarni.

Zapraszamy do zapoznania się z atrakcjami Gąsek i okolic!


Plaża

W Gąskach jest jedna z piękniejszych polskich plaż.

Piaszczysta, czysta i szeroka stanowi idealne miejsce do odpoczynku i relaksu nad morzem. Wyznaczono tu letnie kąpielisko „Gąski 210” o długości 100 m, które spełnia wymogi jakościowe dla wody w kąpielisku Unii Europejskiej.

Zaznacie tu cudownych kąpieli słonecznych i morskich, a dzieci z radością spędzą czas na budowaniu zamków z piasku.



Latarnia morska

Latarnia morska w Gąskach usytuowana jest w centrum wsi. Zbudowana została w latach 1876 – 1878 i osiąga wysokość 50,2 metra.

Na jej szczyt prowadzi aż 190 krętych, granitowych schodów, jednak obraz, który można ujrzeć po ich pokonaniu wart jest wysiłku. Rozciąga się z niej malowniczy widok na Morze Bałtyckie. Dostrzec można również Sarbinowo, Chłopy, Mielno i Unieście. U podstawy wieży znajduje się dom latarnika, kramiki z jedzeniem i pamiątkami oraz ładnie zagospodarowany teren.

Zespół latarni morskiej, obejmujący latarnię, dom latarników, stodołę, budynek inwentarski, ogrodzenie oraz mur zostały wpisane do rejestru zabytków



Wycieczki rowerowe

Pasjonatom aktywnego wypoczynku nad morzem polecamy wycieczki rowerowe, piesze lub przejażdżki eco taksówkami.

Nadmorski szlak (czerwony, 45 km)
Trasa: Pleśna - Gąski Latarnia - Sarbinowo - Mielno - Strzeżenica - Dobiesławiec - Mścice - Jamno - Łabusz - Osieki - Iwęcino – Bielkowo
Szlak prowadzi wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego. Jest częścią międzynarodowego szlaku rowerowego, wzdłuż którego znajduje się wiele zabytków oraz pomników przyrody.

Szlak Pałaców (niebieski, 75 km)
Trasa: Latarnia Gąski - Pleśna - Śmiechów - Dobrzyca - Wierzchomino - Warnino - Świemino - Parsowo - Nosowo - Białogórzyno - Bardzlino - Golice - Strzekęcino - Niedalino - Rosnowo - Mostowo
Szlak ten prowadzi przez pięć gmin powiatu. Wśród atrakcji na szlaku można wymienić: Bursztynowy Pałac i Biały Pałac w Strzekęcinie, zabytkowe elektrownie wodne w Niedalinie i Rosnowie.



Ogrody tematyczne HORTULUS

28 tematycznych ogrodów, zgromadzonych na 4 ha powierzchni, 6 tysięcy gatunków i odmian roślin - to wszystko znajduje się w Ogrodach tematycznych w Dobrzycy..

Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy zostały założone w 1992 roku. Istotą tych ogrodów jest pokazanie układu roślin w kompozycjach ogrodowych i ich zastosowanie w poszczególnych ogrodach. Ogrody są podzielone tematycznie. Są wśród nich klasyczne, jak: japoński, francuski, śródziemnomorski, oraz te związane ze środowiskiem: ogród kamienny, skalny i wodny. Są też ogrody użytkowe, jak ziołowy, czy warzywny.

Na terenie ogrodów znajdują się również grota, jaskinia, platforma widokowa oraz liczne elementy małej architektury: mosty, pergole, trejaże, fontanny, rzeźby.



Mielno

Tym, którzy oprócz odpoczynku w zacisznym miejscu lubią również wypad do miasta, proponujemy Mielno.

Mielno to atrakcyjna nadmorska miejscowość, z piękną plażą i mnóstwem restauracji, sklepików z pamiątkami oraz słynnymi klubami dyskotekowymi. Zobaczyć tu można Pomnik Morsa, przy głównym wejściu na plażę, który jest symbolem organizowanych w Mielnie od 2004 roku Międzynarodowych Zlotów Morsów oraz pomnik Jelenia, przy Urzędzie Gminy. Miłośnikom przyrody polecamy Aleję Lipową, na drodze z Mielna do Mielenka, na której to rosną ponad 150 - letnie lipy.

Będąc w Mielnie warto odwiedzić również Park Linowy Tukan, w którym czeka ponad 70 atrakcji dla dorosłych i dzieci na 4 zróżnicowanych trasach.



Przystań Rybacka w Chłopach

Chłopy to malownicza miejscowość, wpisana do do rejestru zabytków ze względu na zachowany stary układ zabudowy oraz wiele zabytkowych chałup szachulcowych.

W Chłopach mieści się przystań rybacka, tuż przy molo, przy głównym wejściu na plażę, na której zobaczyć można barwne łodzie tamtejszych rybaków. Przystań oblegana jest przez wczasowiczów, chcących skosztować świeżej ryby prosto z kutra.

W smażalniach i sklepach przy plaży zjeść można świeżo złowioną oraz wędzoną rybę.